ORIGINÁLNÍ VODNÍ PŘÍŠERY | aktivity nejen pro děti

Vytvořte si vlastní originální potvůrku, inspiraci najdete v Rotundě kroměřížské Květné zahrady.

Rotunda vznikla jako zahradní pavilon a současně bychom ji mohli nazvat s nadsázkou „barokním aquaparkem“. Byla totiž vybavena vodním strojem, který dokázal smáčet vodou nicnetušící návštěvníky. Proto je také její výzdoba inspirována živlem vody. Tvoří ji například i smyšlené vodní příšery, které mají přední část těla jako některý ze suchozemských tvorů a zadní jako ryba.

Můžete si zkusit takovou vodní příšeru vytvořit. Jako pomůcku k tomu použijte kresby poloviny zvířat od virtuózního kreslíře Tomáše Junga a jeden ocas společný pro všechny. Všechny kresby najdete za textem.

Tvořit můžete buď tak, že ocas dokreslíte, nebo sestavíte přední a zadní část bytosti z připravených součástí. Obě varianty připojujeme rovněž jako vzor.

Tady je návod jak sestrojit příšeru v programu Malování, pokud byste chtěli tvořit příšeru v počítači:
1. Stáhněte si ze zadání některý z obrázků zvířete (a ocas k němu, který je společný pro všechna zvířata) a uložíte do adresáře (třeba na plochu nebo do složky obrázky).
2. Otevřete program Malování.
3. Vlevo vyberete Vložit.
4. Z místa, kam jste si dříve obrázek uložili, vložíte obrázek zvířete a posunete jej do pravé části plochy.
5. Dále buď v programu Malování dokreslíte zbytek zvířete, nebo opět dáte Vložit, nahrajete ocas zvířete a pak oba obrázky spojíte.
6. Uložíte obrázek – název souboru může současně pojmenovávat vytvořenou bytost.

Na závěr můžete dát vytvořené příšeře jméno a vymyslet, jakou má vlastnost.

Pokud byste se s ní chtěli pochlubit, pošlete nám ji do zpráv na nášem facebookovém profilu Národní centrum zahradní kultury nebo nám ji zašlete na e-mail info@nczk.cz.

 

námět: lektoři z Metodického centra zahradní kultury kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu

vložil/a: pz | 2020-04-17