STAVBY S ORIENTÁLNÍ TEMATIKOU V HISTORICKÝCH ZAHRADÁCH V ČR | výstava ve zlínské knihovně

Výstava představí fenomén orientálních staveb (pavilonů, mešit, mostků apod.) v zahradách a parcích na území naší republiky.

Zájem o orientální motivy se nejprve projevil v interiérech obytných budov a v užitném umění jako jeden z projevů rokoka. První samostatné stavby s orientální tematikou se objevují přibližně od poloviny 18. století a jejich zlatý věk lze spojit s nástupem osvícenství, pro které je typické budování sentimentálních zahrad a krajinářských parků, zejména na přelomu 18. a 19. století. V repertoáru tvůrců zahrad zůstaly tyto stavby po celé 19. století.

Výstava vznikla v rámci projektu Rok osvícenské šlechty, kterým Národní památkový ústav v roce 2021 připomněl nejvýznamnější urozené osobnosti spojené s osvícenstvím a fenomény s nimi spojené.

Facebook událost

V návaznosti na výstavu byla vydána publikace s názvem Stavby s orientální tematikou v památkách zahradního umění v ČR, kterou blíže představí spoluautorky Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D. a Ing. Michaela Letá ve středu 12. ledna 2022 v kavárně v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.

www.kfbz.cz
www.npu.cz/uop-kromeriz

vložila: pz | 2021-12-30