Zahraniční webové stránky, které jsme vybrali, jsou vedeny v angličtině. Obsahují však velké množství podrobných fotografií, které mohou být užitečné i zájemci neznalému jazyků. V textu níže najdete kromě odkazů na stránky také obrazový průvodce, který vám pomůže na stránkách se orientovat.
FORESTY IMAGES
http://www.forestryimages.org/search/
Název v překladu znamená Lesnické obrázky. Jde o databázi fotografií z lesa, jak už napovídá název. Obsahuje obrázky rozmanité palety rostlinných druhů a součástí jsou také fotografie chorob a škůdců.
Označený řádek hledá podle klíčového slova. Když máte podezření na konkrétní chorobu, můžete zadat její jméno latinsky, popřípadě anglicky. Ve výsledcích vypadnou fotografie patogenů i příznaků napadení. Pokud zadáte název rostliny – např. Buxus, zobrazí se všechny fotografie vážící se k této rostlině. Mezi nimi mohou být také fotografie napadení a patogenů.
Při kliknutí na malý obrázek se otevře větší fotografie a informace o ní.
Obrázek lze ještě zvětšit, takže si můžete fotografii prohlédnout detailně.
EPPO GLOBAL DATABASE
Jedná se o databázi Evropské a středomořské organizace ochrany rostlin (EPPO). Obsahuje informace o patogenech i o jednotlivých druzích rostlin. Lze tam najít dřeviny i zahradní rostliny, např. cínii. Při vyhledávání se jako klíčové slovo může zadat název napadeného rostlinného druhu nebo název choroby či škůdce. Pro vyhledávání je nejvhodnější použít latinské názvy nebo angličtinu, i když některé druhy jsou v databázi vedeny i s českými jmény, např. javor.
Krok 1
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
ROYAL HORTICULTURAL SOCIETY
https://www.rhs.org.uk/advice/plant-problems
Royal Horticultural Society (Královská zahradnická společnost) je vedle Kew Gardens vlajkovou lodí zahradníků na Britských ostrovech. Je to charitativní organizace a má velmi široký záběr. Stará se o několik zahrad, vychovává mladé zahradníky, poskytuje odborné poradenství, zaměstnává botaniky, provozuje zahradnické centrum, vydává knihy, pořádá zahradnické výstavy a komise, které hodnotí nejnovější odrůdy okrasných rostlin, ovoce a zeleniny. Všechny tyto aktivity prezentuje na svém webu, můžeme tam tedy najít také informace o chorobách a škůdcích. Jsou převážně ve formě textu, výhodu proto mají ti, kdo vládnou angličtinou. Je tu však jedna velká nevýhoda – texty jsou tvořeny pro amatérské zahradníky, takže se těžko vyhledává dle latinských názvů rostlin nebo chorob a škůdců. Pokud si zjistíte název choroby či škůdce v angličtině, potom jsou k dispozici podrobné informace. Vyhledávat se dá dvěma způsoby.
Přes řádek Search advice (Hledej radu)
Další možností je vyhledat patogen ve jmenném seznamu. Seznam škůdců lze nalézt v záložce Pests a seznam chorob v záložce Diseases & disorders.
FORESTRY COMMISION (státní lesy Velké Británie)
Tento rozsáhlý portál nabízí kromě jiného také informace o chorobách a škůdcích.
Nabídka obsahuje (shora) nejčastější škůdce stromů, nejčastější choroby stromů, škůdce, kteří ještě nejsou hlášeni ve Velké Británii. Čtvrtá položka shora nabízí vyhledávání podle druhu stromu, což je pro naše účely asi nejpříhodnější.
Druhy stromů jsou řazeny abecedně podle anglických názvů, latinské názvy najdeme hned vedle anglických. Je tedy možné buď zjistit anglické jméno stromu, nebo listovat seznamem a hledat v latinských názvech. U každého druhu dřeviny jsou vypsány jejich choroby a škůdci.
Kliknutím na jejich jméno se otevře podrobnější popis s řadou obrázků.